Щодо отримання пільг учасниками бойових дій у 2025 році
На звернення працівників освіти щодо отримання пільг учасниками бойових дій у 2025 році повідомляю, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» від 08.11.2023 рок у № 3343-ІХ учасники бойових дій користуються пільгами
Медичні пільги
Особи зі статусом УБД мають право на:
- безкоштовні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
- першочергове безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням через лікарню або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
- користування після виходу на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміни місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
- щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;
- першочергове обслуговування у лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергову госпіталізацію.
Пільги на комунальні послуги для УБД
- 75% знижка плати за користування житлом (квартирна плата);
- 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами);
- 100% знижка для осіб з інвалідністю за користування комунальними послугами.
Площа житла, на яку надається знижка, під час розрахунків плати за опалення становить 21 кв. м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю.
А для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. м на сім’ю).
Пільги на проїзд для УБД
Учасники бойових дій можуть отримати:
- 75% знижки вартості палива, зокрема рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а у разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду ― також електронного квитка, який видається безкоштовно;
- безплатний проїзд один раз на два роки (туди й назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50% знижкою;
Інші соціальні пільги для УБД
- Особа, яка є учасником бойових дій, отримує допомогу з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
- Також УБД мають право на використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати терміном 14 календарних днів на рік.
- Переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.
- Позачергове обслуговування закладами та установами, що надають соціальні послуги з догляду. У разі неможливості здійснення такого обслуговування закладами соціального захисту населення відшкодовуються витрати, пов’язані з доглядом за цим ветераном війни, в порядку і розмірах, встановлених чинним законодавством.
- Учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної (професійно-технічної) освіти та на курси для одержання відповідних професій.
Крім того, держава забезпечує дітей учасників бойових дій державною цільовою підтримкою для здобуття професійної, фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.
Пільги для здобуття освіти надаються у вигляді:
- повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
- соціальної стипендії;
- безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у закладах освіти;
- безоплатного проживання в гуртожитку;
- інших заходів, затверджених Кабінетом міністрів України.
Які пільги мають сім’ї учасників бойових дій
- Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій.
- За місцем проживання сімей учасників бойових дій, їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.
- Як діти учасників бойових дій, так і самі УБД мають право на переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічну та фахової предвищої освіти на денній формі.
- Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках.
Які документи потрібні для отримання статусу УБД
Для отримання статусу учасника бойових дій українцю потрібно надати такі документи:
- Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
- Довідка про безпосередню участь у заходах оборони України має бути встановленого зразка.
- Копія паспорта.
- Копія ідентифікаційного коду.
- Заява про отримання статусу учасника бойових дій.
- Згода на обробку персональних даних.
- Дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, зображення обличчя має займати 65-70% фотокартки.
Важливо! До зазначених документів можуть додаватись інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання особою особисто або в складі військової частини, установи та закладу бойових завдань.
Як УБД отримати пільги онлайн і офлайн
Для отримання відповідних пільг людина повинна звернутися до Пенсійного фонду України, незалежно від місця їх реєстрації, та написати заяви:
- заява про внесення особи до ЄДАРП (Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги);
- заява про встановлення пільги.
Ці заяви можна подати:
- до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду по Україні ;
- надіслати поштою;
- через особистий кабінет електронних послуг Пенсійного фонду України;
- через застосунок Дія
Голова районної організації Профспілки: А.Стовбчата 04.03.2025р.