Звіт
директора Суворовського ліцею №1 Тульчинської міської ради Вінницької області
Валентини Парубок
про свою діяльність на посаді за 2023/2024 навчальний рік
03.06.2024
Шановні присутні! Відповідно до наказу МОН України «Про запровадження звітування керівників дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів» від 28.01.2005 №55 керівники закладів освіти щорічно після завершення навчального року звітують перед педагогічним колективом, батьківським загалом, представниками громадськості про виконану роботу за навчальний рік.Як директор закладу освіти, у своїй діяльності протягом звітного періоду керувалася Законом України «Про освіту», «Про повну загальнусередню освіту», Статутом закладу, Правилами внутрішнього трудовогорозпорядку, наказами МОН України та Постановами Кабінету МіністрівУкраїни, посадовими обов’язками директора, іншими нормативними актами,що регламентують роботу керівника закладу освіти.
Загальна інформація про заклад освіти
У 2023/2024 навчальному році освітній процес забезпечували 23педагогічних працівники. Технічних працівників 11. Навчалося 104 учні у 9 класах, середня наповнюваність класів становить 11 учнів. У початковій школі 4 класи, у яких навчалося 42 учні; в 5-9 класах (4 класи) – 54учні; у 10 класі (1 клас) 8 учнів.
Кадрове забезпечення
Розстановка педагогів здійснювалася відповідно до фахової освіти
педагогічних працівників. У 2023/2024 н.р. заклад освіти був забезпечений штатними
працівниками на 100%.
За якісним складом педагогічних працівників заклад освіти має такі
показники:
- педагогічне звання «учитель-методист» - 1 учитель,
- педагогічне звання «старший учитель – 1,
- вища категорія – 3
- «Спеціаліст І категорії – 12
- «Спеціаліст ІІ категорії – 4
- «Спеціаліст» – 3
Забезпечення обов’язковою освітою
У 2023/2024 навчальному році робота закладу освіти була спрямованана виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», Державного стандарту початкової загальної освяти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладівта організації навчально-виховного процесу (ДСанПІН5.5.2.008-01), Статуту та інших законодавчих та нормативно-правових документів із питань виконання законодавства України в галузі «Освіта».
У 2023-2024 навчальному році управління закладом було спрямовано на здійснення державної політики в галузі освіти, збереження кількісних і якісних параметрів мережі, створення належних умов для навчання і виховання учнів за новим Державним стандартом “Нова українська школа”,удосконалення змісту освітнього процесу, упровадження нових освітніх технологій, розвиток здібностей учасників освітнього процесу, подальше впровадження профільного навчання, забезпечення інклюзивного навчання. Освітній процес відбувався в одну зміну.
Упродовж року простежувався і певний рух учнів. Так, протягом 2023/2024 н.р. прибуло 4 учнів, вибуло 1 учні.У зв’язку із оголошенням воєнного стану з 24 лютого 2022 року почали прибувати діти із зон бойових дій та тимчасово окупованих територій. Назавершення 2023-2024 навчального року навчалась 8 дітей із внутрішньопереміщених осіб.
Форми здобуття освіти у 2023/2024 н.р.:
- інституційна (очна, дистанційна)
- індивідуальна:
сімейна (домашня) форма – 3 учні
У 2023-2024 навчальному році відкрито інклюзивний клас на підставі заяв батьків дітей з особливими освітніми потребами та висновку інклюзивно-ресурсного центру, у яких навчалася 1 учениця. Призначено асистентом учителя Веретковську Т.І..
Корекційно-розвивальна та профілактично-консультаційна робота здійснювалась практичним психологом Зудовою Л.О.
Функціонувала група продовженого дня (вихователь Антепа Г.М.) Вихователь ГПД працює над створенням умов для повноцінного розвитку особистості молодшого школяра через комплексний системний підхід до організації виховання, навчання, розвитку та збереження здоров’я учнів, проводить розвивальні та спортивні ігри, спостереження за природою під час прогулянок, проводить виховні заходи.
Методична робота
Упродовж 2023/2024 навчального року методичну роботу з педагогічними кадрами спрямовано на виконання Законів України «Про освіту» (від 28.09.2017р.), «Про загальну середню освіту», Національної стратегії розвитку освіти, а також відповідно до завдань річного плану роботи закладу, на підвищення кваліфікації вчителів, що передбачає колективну й індивідуальну діяльність, спрямовану на впровадження в практику досягнень науки та професійної майстерності, інноваційних педагогічних технологій, передового педагогічного досвіду.
Робота педагогічного колективу була спрямована на реалізацію програми розвитку закладу на 2023 – 2024 навчальний рік. Оновлення роботи шкільної організаційно – методичної служби відбулося за напрямами: допомога учителям опанувати інноваційні методики, активізацію творчої ініціативи, розвиток системи психолого – педагогічного та науково – методичного консультування, широке інформування громадськості щодо інноваційних процесів та ефективного педагогічного досвіду в закладі. У період з 01.02.2023 по 01.02.2024р було організовано проведення педагогічної інтернатури педагогом - наставником Лейбаком В.С. для інтерна Голованя О.В., було складено програму проходження інтернатури, на засіданні педагогічної ради 25.03.2024 р проведено звіт Голованем О.В., де наведено стислі описи виконаних заходів програми. Адміністрацією закладу дано інтерну рекомендації щодо подальших напрямів професійного розвитку. Особлива увага зверталась на роботу учителів 5та 6 класів в умовах реалізації Концепції нової української школи в основній школі .
З метою цілеспрямованої роботи та з метою забезпечення колективного управління науково – методичною роботою в закладі на початку року була створена науково-методична рада на чолі з директором ліцею Парубок В.В. До складу її ввійшли заступник директора з навчально- виховної роботи Максименко Т.В., Яцуляк Т.Д. – голова методичного об’єднання, учитель вищої категорії, класовод 2 класу, Антепа Т.Г. – учитель початкових класів; Рак Т.В. – учитель англійської мови, Мойсей М.В..– учитель української мови та літератури, Паничевська Л.І. – учитель біології.
Упродовж навчального року відбулися засідання науково-методичної ради за темами: аналіз роботи колективу ліцею за минулий навчальний рік; завдання та затвердження робочого навчального плану (варіативної частини) на новий навчальний рік; розподіл обов'язків між членами методичної ради, розвиток творчої ініціативи вчителів; удосконалення та пошук активних і цікавих форм ведення уроку; робота учителів 1 - 6 класів в умовах реалізації Концепції нової української школи у 2023/2024 навчальному році, використання технічних засобів навчання; унаочнення в освітньому процесі; стан самоосвіти педагогічних працівників як складової частини системи внутрішньошкільної методичної роботи, робота учителів під час навчання в умовах воєнного стану.
У цьому з метою вирішення науково-методичної теми протягом року відбувалось проведення психолого – педагогічного семінару. Даний семінар носив теоретично –практичне спрямування.Учителі ділились досвідом щодо проведення уроків різних типів, були розроблені методичні рекомендації щодо формування та розвитку в учнів творчих здібностей, якими учителі постійно керувалися у своїй роботі. Учителі активно співпрацювали з шкільним психологом Зудовою Людмилою Олександрівною.
Активізувалося впровадженняв роботу інформаційних технологій. З метою обміну досвідом з данного питання учителями постійно здійснювалось взаємовідвідування уроків. Уроки такого типу учителі проводять в класі з інтерактивною дошкою. Також учителі ліцею постійно користуються отриманими хромбуками для використання, насамперед, при підключенні до мережі Інтернету, з більшістю додатків і даних, що знаходяться на «хмарі», для ведення електронних журналів.
Упродовж року була очна форма навчання. Упродовж навчального року вчителями зверталася увага на створення сприятливих умов для розвитку творчого потенціалу, пошуку, підтримки і стимулювання інтелектуально і творчо обдарованих дітей та молоді. Аналізувалося питання впровадження програм роботи з обдарованою молоддю, при цьому зверталася увага на те, що завдання розпізнати в дитині талановиту особистість є на сьогодні одним із основних.
Класними керівниками було проведено діагностування розвитку творчих здібностей школярів. Результати психодіагностики обговорювалися на засіданнях методичної ради. Особлива увага приділялася інноваціям, що спрямовані на розвиток особистісно-зорієнтованого навчання, впровадження комунікаційно-інформаційних технологій та інтерактивних методів навчання, національного й морального виховання учнів, на підготовкузакладу до роботи в умовах Нової української школи.
Упродовж 2023/2024 навчального року було організовано роботу двох методичних об’єднань вчителів, затверджено плани роботи, методичні теми, над якими працювали методичні об’єднання , визначено керівників з числа досвічених педагогів Яцуляк Т.Д., Максименко Т.В.
Робота методичних об’єднань булла спрямована на удосконалення методичної підготовки, фахової майстерності вчителя, удосконалення методики проведення уроку. Діяльність методичних об’єднань булла спланована на основі річногоплану та стратегії розвитку закладу на 2022-2027 роки . Методичні об’єднання провели по 5 засідань, робота яких будувалася за окремими планами. На запланованих засіданнях обговорювалися як організаційні питання (рекомендації МОН щодо викладання і вивчення навчальних предметів у 2023/2024 навчальному році, зміни у навчальних програмах, підготовка і проведення олімпіад, предметних тижнів, проведення контрольних зрізів), так і науково-методичні питання. Упродовж року проводилися методичні оперативки з метою ознайомлення з нормативними документами, державними стандартами викладання окремих предметів, передовим педагогічним досвідом, новинками методичної літератури, періодичних видань з предметів тощо.
З метою загальної теоретичної підготовки педагогічного колективу до впровадження в практику методичної теми упродовж року були проведені круглі столи з питань обґрунтування вибору проблеми, визначення її місця у системі важливихідей і закономірностей методики викладання предметів.
На засіданні методичної ради 29.05.2024 року керівники МО звітувалипро роботу упродовж року. Плідно працювало МО класних керівників (керівник Максименко Т.В.). Засіданняназванихкомісій проходили цікаво, з застосуваннямновітніхтехнологій. Робота МО учителів початкових класів (керівник Яцуляк Т.Д.) проходила також змістовно. Однак, не завжди вчасно оформлялися протоколи секретарем МО Залепою Г.В. В цілому роботу шкільних методичних об’єднань упродовж поточного начального року можна визнати задовільною.
Важлива роль в організації методичної роботи належить шкільному методичному кабінету, який забезпечував науково-методичне інформування педагогів під час проведення різноманітних загальношкільних методичних заходів. На базі методичного кабінету проходили стажування молоді спеціалісти, було організовано роботу атестаційної комісії, методичної ради закладу, організована самоосвітня робота вчителів, індивідуальні консультації з педагогами.
У кабінеті зібрані матеріали творчих знахідок МО, атестаційні матеріали, зразки уроків, позакласних заходів, науково-практичних конференцій, фахові журнали, газети, матеріали для роботи .
Роботу методичного кабінету було організовано за кількома напрямками:
- особливості організації освітнього процесу в інклюзивному класі;
- забезпечення вчителів необхідною сучасною інформацією про надбання педагогічної науки та практики;
- стимулювання вчителів до впровадження елементів інноваційних технологій у практичну діяльність;
- накопичення та зберігання власних наробок вчителів ,забезпечення умов для ознайомлення з ними всього педагогічного колективу;
- створення сприятливих побутових умов для самоосвіти вчителів у межах закладу, створення умов для якісного проведення засідань МО та методичної ради закладу;
- забезпечення вчителів навчальними програмами.
Атестації педагогічних працівників минулого навчального року підлягало 3 педагоги. Адміністрація закладу детально вивчила систему роботи учителів, які атестувалися в поточному навчальному році. Звіти учителів про роботу над дидактичною проблемою заслуховувались на засіданнях педагогічних рад. Останнє засідання атестаційної комісії проведено 25 березня 2024 року. Відповідно до річного плану роботизакладу видано наказ про стан викладання та рівень знань учнів з предметів, які викладає Паничевська Л.І.. Рішенням атестаційної комісії підтверджено першу кваліфікаційну категорію учительці хімії, біології та географії Паничевській Л.І. Рішенням атестаційної комісії ІІ рівня підтверджено встановлення 15 тарифного розряду та відповідність займаній посаді директору Парубок В.В. і заступнику директора з навчально-виховної роботи Максименко Т.В.- відповідність займаній посаді.
Упродовж року реалізовувався план курсової перепідготовки. Усі учителі підвищували кваліфікацію у КВНЗ «Вінницька академія безперервної освіти» в в дистанційному режимі,у зв'язку з запровадженням воєнного стану. До закінчення 2024 року усі учител іпланують пройти курсовупідготовку в кількості не менше 30 годин.
План заходів щодо організації методичної роботи в закладі протягом 2023 /2024 навчального року виконаний .
Результативність освітнього процесу
Організація освітньої діяльності здійснювалася відповідно до Освітніх програм закладу освіти для 1-2, 3-4, 5-6, 7-11 класів, схвалених педагогічною радою (Протокол № 1 від 31.08.2023).
На підставі рішення педагогічної ради ліцею (протокол № 1 від31.08.2023), з метою вдосконалення управлінської діяльності, планування та організації освітнього процесу із застосуванням інформаційних технологій з вересня 2023 року розпочато впровадження в освітню діяльність електронного журналу для учнів 1-10 класів на платформі «Нові знання».
Освітній процес здійснювався офлайн, для 3 учнів за заявою батьків освітня діяльність здійснювалась за сімейною формою.
Система оцінювання в закладі освіти:
формувальне
рівневі
12-тибальне
Результати праці – це основний показник діяльності закладу освіти.
Одним з найважливіших результатів є якість навчання. У 2023/ 2024 н. р.
високий рівень знань виявили
Атестуються – 62 учні.
На високий рівень навчається –5 учнів (8%).
На достатній рівень навчається – 16 учнів ( 26%).
На середній рівень навчається – 39 учнів (63%).
На початковий рівень навчається – 2 учні (3%).
Учні 4, 9 класів звільнені від ДПА .
Приділяється велика увага роботі з обдарованими дітьми. Маємо такі результати ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад учні.
ІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з навчальних предметів:
І місце з трудового навчання, учениця 10 класу Куцан Анастасія,
І місце - учень 9 класу Лукашенко Богдан (вчитель Сташко М.Ю.);
ІІ місце – олімпіада з біології – учениця 8 класу Надорожна Ульяна;
ІІІ місце – олімпіада з української мови – учениця 7 класу Мельник Каміла.
ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з навчальних предметів:
ІІ місце з трудового навчання, учениця 10 класу Куцан Анастасія,
ІІІ місце- учень 9 класу Лукашенко Богдан (вчитель Сташко М.Ю.)
Міжнародний мовно – літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, учениця 6 класу Чорна Мирослава зайняла 2 місце.
ІІ етап Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об'єднаймося ж, брати мої!»
(номінація «Українська література») – учениця 6 класу Чорна Мирослава посіла друге місце в районному етапі та третє в обласному;
учениця 8 класу Розпутна Альона – ІІІ місце в районному етапі.
Конкурс солістів – вокалістів і читців «Зіркова мрія» в номінації «Вокал», учень 5 класу Кондратюк Назар – нагороджений грамотою відділу освіти за зайняте ІІІ місце.
Конкурс солістів –вокалістів і читців «Зіркова мрія» в номінації читців учениця 6 класу Чорна Мирослава Анастасія – нагороджена грамотою відділу освіти за зайняте ІІІ місце.
Конкурс «Проліски надії» в номінації «Художнє читання», тріо читців у складі:Надорожна Ульяна, Чагур Арсеній, Чорна Мирослава – зайняли друге місце.
Конкурс «Проліски надії» в номінації «Вокал», колектив учнів 8 класу – зайняли третє місце.
Спортивні досягнення
Упродовж 2023/2024 навчального року учні брали участь у спортивних змаганнях з настільного тенісу, з легкої атлетики та волейболу.
Учні 8 класу вибороли І місця Надорожна Ульяна і Чагур Арсеній- з настільного тенісу,
Репуло Максим - з легкої атлетики.
Для організації якісного освітнього процесу навчальні кабінети оснащені ноутбуками, 7 мультимедійними дошками та засобами візуалізації(телевізори та проєктори).
Дотримання мовного законодавства
Освітній процес здійснюється українською мовою. На виконання ст. 10.Конституції України, законів України «Про освіту» (ст. 1, 6, 7), «Про повну загальну середню освіту» (ст. 1, 5, 7), «Про забезпечення функціонування української мови як державної», листа Міністерства освіти і науки України від 15.02.2021 року № 1/9-67 «Про дотримання мовного законодавства в освітньому процесі», з метою створення належних умов для розвитку і розширення сфери функціонування української мови, виховання шанобливого ставлення до неї, формування патріотизму в майбутніх громадян України здійснюється відповідна організаційна робота.
У кожному класі оформлені куточки державної символіки, усі виховні заходи проводяться українською мовою.
Разом із цим учні та вчителі закладу освіти взяли участь у ХХІІ Всеукраїнському диктанті національної єдності.
У рамках предметних тижнів проводились конкурси на краще декламування поезій Т.Г.Шевченка, Наталі Забілої.
Для учнів 5-А, 5-Б, 5-В класів, класні керівники Мостова С.В., Смашнюк Н.М., Сивак О.І. підготували гру-вікторину знавців рідної мови«Солов’їне шоу» до Дня української писемності та мови.
Виховна та позакласна робота
Керуючись Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про молодіжні та дитячі громадські організації», постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2021 №673 «Про затвердження Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», наказами Міністерства освіти і науки України від 31.10.2011 №1234 «Про основні орієнтири виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України», наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України», листами Міністерства освіти і науки України від 16.07.2021 №1/9-362 «Деякі питання організації виховного процесу у 2023/2024 навчальному році щодо формування в дітей та молоді ціннісних життєвих навичок», іншими актами законодавства навчального року виховна робота закладу була спрямована на виконання завдань і реалізацію державної політики в галузі освіти і виховання.
Головна мета виховної роботи – створення освітнього простору для розвитку особистісного потенціалу учня.
Упродовж 2023/2024 навчального року було організовано проведення виховних заходів за напрямами «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України».
Так, за напрямком «Ціннісне ставлення до себе», основним завданням якого є забезпечення формування моральних цінностей, повноцінного розвитку учнів, охорони та зміцнення їх здоров'я, утвердження здорового способу життя, розвиток учнівського самоврядування.
Найбільш вагомими заходами цього напрямку були:
- участь активу учнівського самоврядування у загальношкільних заходах;
- Олімпійський урок ( (вересень, 2023);
- Тиждень безпеки дитини ( травень, 2024);
- Тиждень безпеки дорожнього руху (окремий план); вересень, 2023;
- шкільні змагання з настільного тенісу, волейболу та шахів (упродовж року).
У класних журналах ведеться сторінка бесід із учнями з циклу «Я обираю здоровий спосіб життя».
Усебічний та гармонійний розвиток кожної особистості, творчий, інтелектуальний, духовний розвиток дітей та організацію дозвілля школярів забезпечували гуртки та секції. На кінець навчального року в музичному гуртку: (керівник – Кланцатий С.Г.) навчалося 24 дітей9керівник Сташко М.Ю.).На базі закладу працював гурток технічного моделювання, в якому навчалося 24 учні .Вихованці даного гуртка здобули І командне місце у обласному конкурсі з технічного моделювання. Вихованці гуртка «Голочка» дзярик Соломійка і Валігурська Евеліна взяли участь у обласному конкурсі декоративно-прикладного мистецтва і Дзярик Соломійка здобула І місце. Лукашено Богдан, Валігурська Евеліна, Мельник Каміла і Розпутна Альона взяли участь у конкурсі творчих дітей та молоді «Артмісток -2024». Основними напрямами роботи гуртків та секцій є художньо-технічна творчість, народознавство та фольклористика, фізкультурно-спортивний та оздоровчий напрями.
Питання щодо збереження життя та здоров'я учнів, попередження проявів булінгу, пропаганди здорового способу життя, відповідальності батьків за виховання дітей, попередження насильства у родині, оздоровлення учнів систематично розглядалися на засіданнях МО класних керівників, на педагогічних радах, на загальношкільних та класних батьківських зборах.
Найбільш вагомими заходами цього напрямку були:
- продовження роботи над загальношкільним проєктом «STOPбулінг ( упродовж року);
- участь у акції "Допомога ЗСУ" на підтримку української армії (упродовж року);
- Тиждень толерантності (листопад, 2023);
- День Доброти (грудень, 2023).
Одним із важливих напрямків виховної роботи є громадянське виховання. Основними завданнями напрямку «Ціннісне ставлення до суспільства і держави» було формування громадянської позиції,моральних якостей (доброти, взаєморозуміння, милосердя, толерантності, культури спілкування), різнобічних духовних потреб та інтересів; виховання шанобливого ставлення до Збройних Сил України, родини, поваги до національних цінностей українського народу.З метою пропаганди позитивного іміджу нашої країни, формування громадянської позиції, проводяться різноманітні зустрічі, бесіди щодо популяризації, формування національних цінностей .
У цьому напрямку в закладі упродовж навчального року було проведено:
-флешмоб «Діти України за мир»(вересень,2023);
-урок мужності до Дня захисників та захисниць (жовтень ,2023);
- онлайн-флешмоб до Дня української хустки(07.12.2023);
- онлайн-флешмоб «Вишиванка єднає серця» (травень, 2024);
- виховні години «Мій Гімн Перемоги» (лютий 2024 р,).
- флешмоб «Єднаймо душі словом Кобзаря» (березень 2024 р.);
- вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні» (травень,2024);
- акція по впорядкуванню Парку «Пам’ять» (квітень,2024);
- участь у Всеукраїнському дитячо – юнацької військово – патріотичної гри «Сокіл»(«Джура») «Мотивуй, надихай та дій!».
Заходи в напрямку «Ціннісне ставлення до суспільства і держави»було реалізовано відповідно до основних нормативних документів, концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді та методичних рекомендацій щодо національно-патріотичного виховання у ЗЗСО, з метою залучення учнів до активної соціально-громадянської діяльності, формування правової культури, почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей.
Упродовж 2023/2024 навчального року учні взяли участь у:
- реалізації щорічного шкільного проєкту зі збору волонтерської допомоги бійцям в зону бойових дій (жовтень, 2023);
- онлайн-конкурсі до Дня української писемності та мови для учнів5-10 класів (09.11.2023);
- районному етапі Конкурсу учнівської творчості ім.Т.Г.Шевченка ( листопад, 2023);
- районному етапі Конкурсу знавців української писемності та мови ім.Петра Яцика
( листопад, 2023);
- тематичній виставці до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років (листопад, 2023);
- інформаційно-виховний захід до Дня гідності та свободи»(листопад,2023);
- заходи, присвячені Дню Захисника України(жовтень, 2023);
- квест до Дня Збройних Сил України (грудень, 2023);
- створенні віртуального Ланцюга єдності до Дня Соборності України (січень, 2024);
- акція «Янголи пам’яті»9лютий,2024);
- Дні єднання в Україні (лютий, 2024);
- облаштуванні стенду «Герої нашого часу».
Велику роль у національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління відіграють, пошукова, дослідницька та краєзнавча робота. Учні закладу проводять просвітницьку роботу серед учнівської молоді.
У шкільній бібліотеці розміщена виставка тематичних матеріалів, присвячена сучасним подіям .
Упродовж навчального року ведеться активна робота з батьківською громадою. Були проведені батьківські збори, під час яких розглядалися питання організації дозвілля дітей, запобігання вживання дітьми алкогольних, наркотичних речовин, поширення пияцтва, наркоманії, правопорушень, проявів булінгу.
Також у навчальному закладі працює постійно діюча виставка літератури з питань юридичної відповідальності неповнолітніх, яка пропагує і формує в учнів громадянську позицію, морально-правові норми. Поповнений та оновлений стенд «На допомогу батькам»; проводяться психолого-педагогічні консультації для батьків.
Інформація з питань виховної роботи висвітлюється та постійно оновлюється на сайті закладу освіти.
Адміністрацією закладу здійснюється аналіз результативності участі учнів в конкурсах виховного спрямування різних рівнів.
Правовиховна робота
Одним із найважливіших напрямків виховної роботи з дітьми є превентивне виховання та профілактична робота з подолання злочинності серед неповнолітніх. У закладі склалася певна система, яка передбачає цілеспрямовану планову взаємопов’язану діяльність всіх членів педагогічного та учнівського колективу. Постійно ведеться соціальноправова орієнтація неповнолітніх (запрошуються представники ювенальної превенції та представники служби у справах дітей Тульчинської міської ради).
Поліцейський офіцер громади активно співпрацювали із закладом, проводив лекторій для учнів ліцею та класних керівників з тем: «Насильство в сім'ї», «Що таке насильство?», «Права та обов'язки дітей».
З метою профілактики правопорушень, злочинності, шкідливих звичок та збереження життя і здоров’я дітей були проведені різноманітні заходи.
Практичний психолог Зудова Л.О.. постійно готує та проводить тренінги, години спілкування з переглядом відеофільмів про здоровий спосіб життя.
Класними керівниками щоденно ведеться облік відвідування учнями занять. Класні керівники проводили додаткові профілактичні бесіди з учнями про негативний вплив нікотину та вживання алкоголю, наркотичних речовин на організм людини тощо.
Контрольно-аналітична робота
Контроль – це важлива, складна та об’єктивно необхідна функціяуправління. Контроль здійснюється не заради пошуку винних, а заради позитивного кінцевого результату.
Згідно з планом роботи на рік контролю підлягала робота:
- дослідження якості початкової освіти;
- організація індивідуального навчання;
- організація інклюзивного навчання;
- стан викладання та рівень навчальних досягнень з предметів;
- вчителів, що атестуються;
- стан ведення учнівських зошитів;
- стан ведення класних журналів, особових справ учнів, обліку запису
- інструкцій з безпеки життєдіяльності;
- виконання навчальних програм та планів;
- організація та проведення факультативів;
- організація повторення навчального матеріалу з предметів інваріантної складової;
- контрольні роботи;
- функціонування групи продовженого дня;
- організація виховної роботи;
- організація харчування (Постійно перевіряється дотримання графіка відвідування учнями їдальні та правил особистої гігієни під час приймання їжі. Щодня фіксуються та узагальнюються подані класними керівниками дані про фактичну наявність учнів, що харчуються безоплатно. На всі продукти харчування, які постачаються до їдальні, наявні сертифікати якості, картотеки страв. Технологічне обладнання в робочому стані);
- соціальний захист, збереження й зміцнення здоров’я учасників освітнього процесу, а це в першу чергу питання організації медичного обслуговування, дотримання санітарно-гігієнічних вимог.
За наслідками контролю видано накази із конкретними , розроблено шляхи усунення недоліків у роботі.
Заохочення вчителів та учнів
Одним з методів стимулювання будь-якого виду діяльності є заохочення та покарання.
Атестація є одним із стимулюючих засобів (про це було сказано вище).
Учителі отримують винагороду за підсумками навчального року. Також учні нагороджуються Похвальними листами, Похвальними грамотами, Подяками за досягнення у навчанні, грамотами та дипломами за перемогу у конкурсах та змаганнях .
Робота допоміжних служб
У 2023/2024 навчальному році бібліотекар Репуло О.В.забезпечувала потреби освітнього процесу в усіх його ланках, надаючи систематичну, цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями з предметів, вивчення яких передбачає навчальна програма.
Допомогу педагогічному колективу надавала бібліотека закладу з підготовки заходів як з учнями, так і з педагогами:
- виставки книг,
- бесіди про збереження підручників,
- бібліотечні уроки.
З метою вивчення загальної картини читання в бібліотеці проводився аналіз читацьких формулярів з проблеми систематичності читання в читацькій групі 1-4-х, 5-8-х, а також 9-10-х класів.
У закладі освіти працює медсестра Степанцова І.Б., що обслуговує учнів, учителів, працівників, контролює своєчасне проходження медоглядів.
Здійснює контроль за якістю продуктів, які надходять до харчоблоку,та умовами їх зберігання, контролює виконання персоналом харчоблоку закладки, обліку продуктів та умови їх зберігання. Знімає пробу страв, відповідно до переліку страв, наведеному в меню-розкладі, за температурою, за якої вживатиметься страва. Контролює виконання санітарно-гігієнічних вимог у харчоблоці та в приміщенні, де вживається учнями їжа.
До складу обслуговуючого персоналу входить 11 осіб. Хочу відмітити роботу всього обслуговуючого персоналу та завідуючого господарством Бабаня М.В., які докладають максимум зусиль, щоб територія та приміщення були безпечними та комфортними.
Територія закладу освіти площею 2 га завжди прибрана,доглянута. На квітниках щороку висаджуються квіти, які протягом літа доглядаються , своєчасно обрізаються дерева, кущі, біляться бордюри, проводиться скошування трави.
Організація харчування в закладі здійснюється відповідно донормативно-правових документів. Затверджено Положення про групу НАССР в закладі освіти, інструкції тощо (наказ від 06.09.2022 №188 «Про затвердження Положення про групу НАССР, інструкцій та відповідної документації для організації роботи НАССР в Суворовському ліцеї №1 Тульчинської міської ради Вінницької області».
Працюємо над упровадженням принципів та вимог до безпечності та якості харчових продуктів.
У закладі освіти було організовано гаряче харчування для 87учнів 1-4класів ,учнів пільгових категорій (діти, позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених сімей, діти, батьки є учасниками АТО, діти з ООП, діти-переселенці) та учнів середньої та старшої школи. Кожен прийом їжі, її енергетична цінність
відповідають віку, стану здоров’я учнів, рівню енергетичних затрат та нормам харчування.
Подяка працівникам їдальні Бобик О.М. та Чорній С.П. за сумлінне виконання обов’язків.
Соціальний захист
Соціальна підтримка дітей пільгових категорій, що навчаються в закладі, проводиться згідно з чинним законодавством. 2 рази на рік складаються та поновлюються списки учнів соціально незахищених категорій. Кількість дітей у них становить:
- позбавлені батьківського піклування – 1 ос.
- діти, що потерпіли від Чорнобильської катастрофи – --- ос.
- діти з багатодітних сімей – 20 ос.
- діти з малозабезпечених сімей - ------
- діти, батьки в яких в АТО та ООС (ЗСУ) – 20 ос.
- діти вимушених переселенців – 8ос.
З опікунами дітей підтримується постійний зв'язок класними керівниками, практичним психологом, адміністрацією закладу освіти.
Співпраця з батьками
Неможливо досягти успіху без тісної взаємодії між учителями, керівником закладу і батьками. Нова українська школа, в умовах якої наш заклад працює 6-й рік, передбачає, що вчитель разом із батьками утворюють партнерство, у центрі якого дитина. Об’єднання зусиль учителів та батьків сприяє особистісному зростанню дитини і полегшує засвоєння матеріалу. Школа і дім мають стати одним цілим для дитини.
Тому педагогічний колектив працює у тісній співпраці з батьківським колективом з метою створення найсприятливіших умов для самореалізації та розвитку школяра. Батьки є соціальним замовником закладу освіти, а тому беруть активну участь в освітньому процесі. Вони є учасниками позакласних заходів. Актуальними сьогодні є індивідульні зустрічі.
Збереження і зміцнення здоров’я учнів та працівників Медичне обслуговування учнів та працівників організовано відповідно до нормативно-правової бази. Для якісного медичного забезпечення учнів та вчителів у закладі обладнаний медичний пункт, де працює шкільна медична сестра, яка організовує систематичне та планове медичне обслуговування учнів, забезпечує профілактику дитячих захворювань. Щорічно учні проходять медичне обстеження. Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи у закладі освіти формуються спеціальні медичні групи – 0 осіб, учнів підготовчої групи – 38 осіб, (у 2021 р. - 44), у 2020 – 40 учнів), групи звільнених від занять фізичною культурою – 0 осіб.
Відповідно до цих списків видано наказ від 14.09.2023 № 151«Про розподіл учнів за медичними групами для занять фізичною культурою».
Працівники закладу освіти проходять поглиблений медичний огляд. Працівники їдальні проходять медичні огляди два рази на рік, про що свідчать особові медичні книжки встановленого зразка, які реєструються і зберігаються у медсестри.
Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час освітнього процесу визначається у діяльності педколективу як одна із пріоритетних і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку», Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти та інших численних нормативних актів, які регламентують роботу закладу освіти з цих питань.
Стан цієї роботи контролюється адміністрацією закладу освіти. Наказом було призначено відповідального за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладі – заступника директора з навчально-виховної роботи Максименко Т.В., сплановані заходи з ОП виконано.
На початку навчального року, напередодні канікул та святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів,відпрацьована програма вступного інструктажу. Проводяться цільовіінструктажі з учнями перед екскурсіями, походами, спортивними змаганнями. Наявні журнали з реєстрації всіх видів інструктажів з питань охорони праці. Кожне кабінет має необхідний перелік документації з питань безпеки життєдіяльності. Також у приміщеннях закладу освіти розміщено стенди з безпеки життєдіяльності.
На початку 2023 року наказом затверджено План заходів із попередження травматизму учнів, працівників.
Цивільний захист
Пріоритетом сьогодні є підготовка з цивільного захисту у закладі освіти. Затверджені плани основних заходів підготовки цивільного захисту на 2023/2024 роки, уточнені Плани дій структурних підрозділів у режимах повсякденної діяльності, підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану. Але є ряд питань, які потребують доопрацювання, зокрема до облаштування укриття.
Також зусилля будуть спрямовані на організацію навчання учнів та працівників закладу правилам поведінки та основним способам захисту від наслідків надзвичайних ситуацій, прийомам надання домедичної допомоги, евакуації тощо.
Фінансово-господарська діяльність
Будівля закладу прийнята в експлуатацію 30 років тому. Але незважаючи на вік та зношеність, адміністрація разом з колективом учителів, працівників, батьків постійно працює над удосконаленням матеріально-технічної бази, підтриманню її у робочому стані.
Фінансово-господарська діяльність закладу освіти в 2023/2024 навчальному році була спрямована на створення належних умов для забезпечення освітнього процесу.
У цьому навчальному році багато уваги надавалось питанню економії енергоресурсів, раціональному та відповідно до законодавства України використанню фінансів.
Основними джерелами фінансування були:
• державна субвенція;
• місцевий бюджет ;
• позабюджетні кошти
У повному обсязі була забезпечувалась заробітна плата працівників закладу, виплата оздоровчих та винагороди згідно ст. 57 ЗУ «Про освіту» у розмірі 100%.
Господарська діяльність:
Послуги – 23 301,00грн.
Господарські матеріали (ремонт, канцтовари) – 61 333,00грн.
Продукти харчування – 172 374,34 грн.
Інтернет – 5 000,00 грн.
Газ – 251 782,62 грн.
Електроенергія – 100 101,00 грн.
Медикаменти – 2 300,00 грн.
Вода – 5 430,00 грн.
Послуги з вивезення побутових відходів – 1 736,03 грн.
Дератизація – 1 054,00 грн.
Дидактичні матеріали (інклюзія) – 3 710,00 грн.
Субвенція з районного бюджету (карти, мікроскоп) – 13 170,00 грн.
Основні засоби придбання – 166 768,00 грн. з них духова шафа – 74 268,00 грн.
Благодійні внески (клас безпеки, дезрозчини) – 91 639,00 грн.
Батьківська плата за харчування – 53 765,00 грн.
Щороку проводиться інвентаризація майна. Вчасно готується звітна
документація, матеріали списуються або оприбутковуються.
Управлінська діяльність
На 2023-2024 н.р. план роботи створено відповідно до стратегії розвитку закладу з урахуванням освітньої програми. До розроблення річного плану залучалися педагогічні працівники закладу та батьки здобувачів освіти.
Стратегію розвитку затверджено у 2020 році. Стратегія розвитку враховує специфіку та умови діяльності закладу, включає завдання щодо створення рівного доступу для здобуття якісної освіти, формування ключових компетентностей; створення сучасної матеріально-технічної бази інклюзивного середовища та інші завдання. Продовжується робота з формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти. , оновлене Положення про внутрішньої системи забезпечення якості освіти. З 2019 року діє Положення про академічну доброчесність учасників освітнього процесу, яке спрямоване на забезпечення якісних освітніх послуг, додержання правових норм поведінки учасниками освітнього процесу.
Дотримуємось чотирьох напрямківзабезпечння внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності, а саме:
Освітнє середовище закладу освіти;
Система оцінювання здобувачів освіти;
Оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;
Управлінські процеси закладу освіти.
Внутрішня система забезпечення якості освіти включає критерії, правила і процедури оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників та здобувачів освіти, управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти, систему та механізм забезпечення академічної доброчесності, інклюзивного навчання тощо.
Самооцінювання освітньої діяльності Суворовського ліцею №1 за 2023/2024 навчальний рік було проведено з вивчення освітнього середовища закладу освіти. Основні форми моніторингу: спостереження, вивчення документації, співбесіда з працівниками закладу, здобувачами освіти та їх батьками, анкетування батьків, учнів, педагогічних працівників.
Отримані результати дані творча група узагальнила і представила на педагогічній раді 03.06.2024 (протокол №12). Керівник групи Максименко Т.В. надала рекомендації щодо підвищення якості компонентів внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
Пріоритетними напрямками розвитку освіти на 2024/2025 навчальний рік є:
1. Формування безпечного освітнього простору закладу для всіх учасників освітнього процесу, створення безпечних умов для здобуття освіти, забезпечення її доступності (відповідно безпекової ситуації).
2. Моніторинг стану дотримання норм академічної доброчесності в закладі освіти
3. Забезпечення доступної та якісної освіти відповідно до вимог суспільства, запитів особистості, потреб держави.
4. Налагодження освітнього процесу в умовах дистанційного навчання
5. Продовжити формування, налагодження внутрішньої системи забезпечення якості освіти відповідно до Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти.
6. Реалізація принципу наступності у розвитку дошкільної, загальної освіти у зв’язку із запровадженням Державних стандартів початкової та базової загальної середньої освіти.
7. Організація інклюзивного навчання.
8. Організація індивідуального навчання.
9. Розвиток творчої ініціативи, академічної свободи та доброчесності педагогів в пошуках нових форм і методів педагогічної діяльності для надання якісних освітніх послуг.
10. Залучення педагогів до експериментальної роботи, до впровадження інноваційних педагогічних технологій в освітній процес з подальшим узагальненням їх досвіду роботи.
11. Моніторинги з предметів відповідно до Перспективного плану роботи закладу.
12. Посилення контролю за викладанням предмета «Захист України».
13. Провести предметні тижні відповідно до Перспективного плану роботи закладу.
14. Моніторинг системи оцінювання навчальних досягнень.
15. Підготовка учнів до ЗНО (МНТ).
16. Підвищення результативності участі у Всеукраїнських предметних олімпіадах, конкурсах, змаганнях.
17. Створення умов для педагогів-початківців з метою адаптації до освітнього процесу.
18. Забезпечення системного психолого-педагогічного супроводу всіх учасників освітнього процесу.
19. Психологічна корекція педагогічної діяльності та професійної мотивації співробітників закладу.
20. Сприяння життєвому і професійному самовизначенню учнів через упровадження різних форм організації профорієнтаційної роботи.
21. Виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору. Патріотичне та громадянське виховання.
22. Розвиток у здобувачів освіти пізнавальних інтересів і здібностей, потреб глибокого і творчого оволодіння знаннями, розвиток критичного мислення та емоційного інтелекту, навчання самостійного набуття знань, прагнення і мотивації постійно навчатись протягом усього життя.
23. Розвиток матеріально-технічної бази та покращення умов освітньої діяльності навчального закладу (відповідно фінансових можливостей, умов та особливостей воєнного стану).
24. Організація різнорівневої взаємодії та співпраці всіх учасників освітнього процесу в боротьбі та протистоянні російській агресії.
25. Упровадження та постійна підтримка функціонування принципів системи НАССР на харчоблоках.
26. Удосконалити роботу сайту ліцею.